Zgodnie z zapowiedzią przekazaną podczas ostatniego posiedzenia Krajowego Zespołu ds. zderzeń statków powietrznych ze zwierzętami (tzw. WLD), w bieżącym roku zapraszamy Państwa do udziału w inicjatywie „tak zarządzam WLD”, której celem jest wymiana dobrych praktyk między Zarządzającymi lotniskami w obszarze przeciwdziałania zagrożeniom powodowanym przez zwierzęta. Celem poprawy bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym dążymy do stworzenia przestrzeni do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w tym zakresie.
Zachęcamy do opracowania krótkich prezentacji w formie studium przypadku (case studies), w których przedstawią Państwo podejmowane dotychczas inicjatywy na rzecz przeciwdziałania zagrożeniom powodowanym przez zwierzęta. Przygotowane przez Państwa materiały prosimy przesłać do dnia 4 listopada 2024 r. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Omówienie otrzymanych od Państwa prezentacji planowane jest podczas kolejnego posiedzenia Krajowego Zespołu ds. zderzeń statków powietrznych ze zwierzętami, które odbędzie się w drugiej połowie listopada 2024 r. Dodatkowo, jeżeli wyrażą Państwo zgodę, przygotowane materiały zostaną udostępnione na stronie internetowej kolizjezptakami.pl w nowo stworzonej zakładce „dobre praktyki” oraz na stronie internetowej ULC w zakładce „Lotniska – Komitet ds. zderzeń statków powietrznych ze zwierzętami”.
Proponujemy skorzystanie z poniższego schematu, aby przygotowane przez Państwa prezentacje były spójne i czytelne.
- slajd – Tytuł: Inicjatywy w obszarze przeciwdziałania zagrożeniom powodowanym przez zwierzęta + nazwa lotniska
- slajd – Tytuł: Spis treści:
- Nazwa inicjatywy nr 1
- Nazwa Inicjatywy nr 2
- ...
- slajd – Tytuł: Nazwa inicjatywy nr 1
- opis inicjatywy nr 1 + zdjęcie/grafika + ewentualnie wyniki
- slajd – Tytuł: Nazwa inicjatywy nr 2
- opis inicjatywy nr 3 + zdjęcie/grafika + ewentualnie wyniki
- slajd – Tytuł: Nazwa inicjatywy nr …
W przypadku pytań z Państwa strony zachęcamy do kontaktu.
Przykładowe praktyki stosowane na lotniskach:
- Współpraca z mieszkańcami/podmiotami zlokalizowanymi w otoczeniu lotniska (akcje informacyjne realizowane w pobliskich szkołach, udział w spotkaniach lokalnych grup działań skupiających mieszkańców itp.).
- Egzekwowanie zakazu/likwidacji hodowli gołębi przy lotnisku (sposób nawiązywania współpracy z władzami publicznymi oraz innymi organami np. policją, strażą miejską/gminną).
- Współpraca z hodowcami gołębi - kontekst np. organizacji wyścigów gołębi (wymiana informacji, udział w spotkaniach hodowców, akcje informacyjne – rozwieszanie plakatów, kampanie promujące informacje o zagrożeniach ze strony ptaków itp.).
- Kontakty z załogami statków powietrznych, przedstawicielami środowisk operatorów lotniczych, personelem służb ruchu lotniczego (sposób wymiany informacji np. w ramach lokalnych zespołów RST i WLD, korzystanie z wewnętrznych systemów wymiany informacji, itp.).
- Współpraca z ULC (aktywny udział w posiedzeniach i pracach zespołów RST, WLD, konferencjach bezpieczeństwa, publikacje SIBów, itp.).
- Współpraca i wymiana informacji pomiędzy Zarządzającymi lotniskami (np. podczas szkoleń, konferencji, w ramach grup dyskusyjnych/fb, itp.).
- Bezpośredni kontakt z przedstawicielami gmin odpowiedzialnych na zarządzanie przyrodą, aktywny udział w procesie konsultacji projektów zmian do ustaw np. Prawa lotniczego, itp.).
Ciekawe linki:
Birdstrike/Wildlife Strike Committees - All Documents (icao.int)
Wildlife Hazard Management | EASA Community (europa.eu)
Avicast: Wildlife Strike Committees: The Australian example (libsyn.com)
Wildlife Strike | SKYbrary Aviation Safety